Часто чутки, соціальні міфи та фрази «так написано в інтернеті» формують хибні уявлення та стають перешкодами на шляху до досягнення бажаної мети. Саме тому відкрити всі таємниці найпопулярнішої абревіатури серед учасників освітнього процесу просимо експерта у цій справі, фахівця у галузі шкільного курсу біології та методики її викладання, викладача з багаторічним досвідом - Аллу Миколаївну КМЕЦЬ. Отже, все про ЗНО – МІФИ ТА РЕАЛЬНІСТЬ. Те, що обов’язково потрібно дочитати до кінця.
Чим ближче до закінчення школи, тим частіше від учнів, їхніх батьків та просто пересічних громадян доводиться чути вислови про те, що ЗНО потрібно скасувати, тестуванням не можна визначити дійсний рівень знань, тому що відповіді можна вгадати. Що з цього є реальним? Спробуємо розібратись.
Спочатку невеликий екскурс в історію, щоб переконати тих, хто вважає, що ЗНО – сліпе копіювання західних освітніх технологій. Аж ніяк!
Система ЗНО в Україні створювалася та вдосконалювалася протягом багатьох років. Уперше про необхідність тестування випускників українських шкіл заговорили ще в 1993 році. Однак, реальне становлення ЗНО, почалося лише у 2002 році. Студенти перших курсів деяких закладів вищої освіти почали проходити тестування з метою визначення рівня їх шкільної підготовки з певних предметів до початку вивчення університетських курсів. У наступні роки – деякі випускники шкіл із різних міст України брали в цьому участь на засадах експерименту. За кілька років кількість школярів, які почали перевіряти на собі, що таке ЗНО, зросла до десятків тисяч. Вони на практиці впевнились в об'єктивності та суб'єктивної незалежності такої форми оцінювання. Зважаючи на це, все більше навчальних закладів стали враховувати результати тестування під час вступної кампанії. І, нарешті, у 2008 році ЗНО стало обов’язковим для всіх осіб, які планували вступити до вишу. Отже, до 2022 року накопичений значний досвід розробки завдань та методика проведення ЗНО, зокрема і з біології.
Навіщо потрібне ЗНО? Основне його завдання – забезпечити кожному громадянину рівні умови доступу до вищої освіти. Незалежне тестування дозволяє насамперед мінімізувати корупційні ризики. А це дає можливість розумним і талановитим випускникам шкіл та закладів фахової передвищої освіти реалізувати свій потенціал у провідних вишах (без хабарів і зв’язків).
Щоб не говорили, а фахівці впевнені, що тестування дозволяє об’єктивно оцінити рівень навчальних досягнень школярів. А ще – ЗНО неабияк полегшує процес вступу. Адже тепер не треба їхати до вишу, куди маєш бажання вступати, складати іспити, хвилюватися і нервувати. Проходиш тестування, отримуєш результати, обираєш навчальний заклад (бажано Глухівський НПУ ім. О.Довженка), береш участь у конкурсі й ось твоя мрія здійснилася – ти вже студент.
Потрібно усвідомити, що ЗНО – це надзвичайно відповідальна подія, від якої залежить майбутнє вступників. Та, щоб отримати хороші результати із ЗНО, варто не лише сумлінно вчити та добре знати навчальний матеріал з певного предмета. Необхідно розуміти принципи проведення тестування, чітко усвідомлювати свої права та обов’язки, а ще – вміти користуватися всіма необхідними матеріалами. Як кажуть у народі, ворога потрібно знати в обличчя.
Звісно, ЗНО – не ворог. Навпаки – це союзник, який може допомогти тобі втілити у життя свої мрії та стати справжнім професіоналом. Але для цього доведеться сумлінно працювати і багато готуватися. І тоді все буде так, як ти бажаєш!
Тільки склавши ЗНО, колишні школярі зможуть вступити до закладу вищої освіти. А ще для одинадцятикласників результати ЗНО можуть бути зараховані як оцінки ДПА з відповідних предметів (а це важливо ще й для тих, хто хоче навчатися за кордоном, бо оцінки за атестацію впливають на середній бал атестату).
Тому зовнішнє незалежне оцінювання потрібне не тільки кожному конкретному учню, а й сучасній українській системі освіти загалом, якщо ми хочемо гідно увійти в Європейський освітній простір.
Кожного року до розробки завдань ЗНО долучаються фахівці високої кваліфікації зі значним досвідом педагогічної діяльності. Перед друкуванням у спеціальних зошитах, завдання перевіряються психологами та вчителями-предметниками вищої кваліфікації. Що стосується завдань з біології, то вони представлені тестами одинадцяти типів.
Що являють собою сучасні тести ЗНО з біології?
1. Закриті тести з однією правильною відповіддю.
2. Закриті ілюстровані тести з однією правильною відповіддю.
3. Тести на визначення відповідності.
4. Ілюстровані тести на встановлення відповідності.
5. Тести з елементами аналізу статистичних даних.
6. Тести на визначення правильності тверджень.
7. Тести на встановлення послідовності.
8. Тести з елементами аналізу тексту.
9. Тести множинного вибору відповідей.
10. Ілюстровані тести множинного вибору відповідей.
11. Тести-задачі.
Зазвичай кількість завдань ЗНО кожного року складає 48-50. З огляду на розглянуту різноманітність видів тестів, логічним є висновок: відсоток ймовірності вгадати правильну відповідь – мінімальний.
Тільки системне та систематичне повторення навчального матеріалу та виконання тренувальних тестів допоможуть досягти високих результатів.
Сам процес розв'язування тестів можна порівняти з грою у шпигунів. А що головне для шпигуна? Не «провалитись»! Головне виваженість, зосередженість, здатність добре контролювати власні емоції й логічно мислити. «Вмикати» логіку – це найкращий підхід до визначення правильної відповіді.
Проаналізуємо кожний крок «шпигуна», який потрапив у «засідку» тестів ЗНО:
1. Уважно, не поспішаючи, читаємо запитання (завдання, текст, задачу).
2. Визначаємо, з якої галузі біологічних знань це запитання (знання про рослини, тварин, організм людини й т.п.).
3. Намагаємось зрозуміти сутність запитання, що саме хочуть від вас дізнатись, чому саме так сформульоване завдання.
4. Пробуємо сформулювати відповідь та відокремити ті варіанти, які зовсім не підходять.
5. Порівнюємо власну відповідь з тими, що пропонуються у тесті.
Про «підводні камені» під час розв'язання тестів-задач поговоримо пізніше.
Бажаю успіху в тренуванні «шпигунських» якостей!
P.S. Реєструйся на «Гру в шпигунів, або таємниці складання ЗНО на 200» https://forms.gle/cFvDFWnkqeFog1Cz5