Лекція Володимира Сулима

1 травня 2024 року на факультеті природничої і фізико математичної освіти ГНПУ ім.О. Довженка відбулася гостьова лекція Володимира СУЛИМА, програміста, астронома-аматора спільноти «АстроСуми», редактора сайту www.astro.sumy.ua «Астрономічні спостереження: від споглядання неба до відкриття нових світів».

Лекція Володимира Сулима була захоплюючим поглядом на світ астрономії, що розкривався через різноманітність аспектів астрономічних спостережень.

Перша частина лекції присвячена астрономічному обладнанню та техніці спостережень. Володимир Сулим розглянув різні типи телескопів, починаючи від альт-азимутальних та вилочних монтувань і закінчуючи паралактичним (екваторіальним) монтуванням. Він детально описав принципи роботи та особливості кожного типу монтування, а також навів приклади телескопів, які використовуються в астрономії. Крім того, були представлені різноманітні аксесуари для телескопів, такі як універсальні окуляри, розсіювальні лінзи, шукачі та фільтри для зменшення впливу засвітки під час спостережень туманностей.

Більша частина лекції була присвячена спостереженням в телескоп та особливостям астрономічних спостережень. Володимир розповів про особливості зору людини та темнову адаптацію очей, яка допомагає спостерігати слабкі об'єкти на небі. Він також поділився порадами щодо мінімізації освітлення та використання червоного освітлення під час нічних спостережень. Крім того, були розглянуті різні атмосферні турбуленції та способи їхнього уникнення, такі як засвітка у місті та за містом, а також захист від вологості.

Спікер розповів про різноманітні об'єктів, які можна спостерігати на небі. Володимир детально описав фази Місяця, різні кратери та моря на поверхні Місяця, а також зображення планет та їхні рухи на небі. Також були представлені різні астрономічні явища, такі як сонячні телескопи, транзити планет, полярні сяйва та затемнення.

Друга частина лекції Володимира Сулима була сповнена цікавою інформацією про різноманітні астрономічні об'єкти та явища, які можуть бути спостережені та вивчені аматорськими астрономами за допомогою телескопів та інших засобів.

1. Протистояння Марса (2012-2027): Володимир нагадав про період протистояння Марса, коли він перебуває на найбільшій відстані від Сонця. Цей час є найбільш сприятливим для спостережень його поверхні та атмосфери.
  2. Юпітер та його супутники: розглядалися різні аспекти спостережень Юпітера, включаючи транзити його супутників, таких як Іо, Європа, Ганімед та Каллісто.
  3. Сатурн і його кільця: описувалися зміни вигляду кілець Сатурна та пори року на цій планеті, пов'язані з його орбітальним рухом.
  4. Міжнародна космічна станція (МКС): Представлено карти прольоту МКС та аспекти її спостереження.
  5. Об'єкти глибокого космосу: розглядалися різні об'єкти, які можна спостерігати в космосі за допомогою телескопів, включаючи туманності, планетарні туманності та галактики.
  6. Проєкти та ініціативи: проводився розбір різних проектів та ініціатив, спрямованих на залучення широкої громадськості до вивчення астрономії, таких як "50 годин для 50 країн" та інші.
  7. Доступні телескопи та астрономічні ресурси: була надана інформація про доступні астрономічні ресурси, такі як форуми, веб-сайти та віртуальні планетарії, які можуть бути корисними для аматорських астрономів.

Лекція була насичена інформацією про різноманітні астрономічні об'єкти та явища, а також про можливості для їх спостереження та вивчення. Інформація була представлена доступним та зрозумілим способом, що дозволило аудиторії краще зрозуміти світ космосу та заохочувало їх до досліджень.

В цілому, лекція надала глибокі знання і натхнення студентам і викладачам, а обговорення після заходу свідчить про великий інтерес до астрономії та захоплення цією науковою галуззю.

Щиро дякуємо за цікаву лекцію!

Презентація до лекції